REKLAMA
REKLAMA
 
lp login pkt
1 abel55 202
2 wiesia 189
3 mario74... 189
4 Jazz_1910 188
5 conrado... 186
6 RTSAdri... 184
7 siwy071910 182
8 robert77u 181
9 przemyk79 176
10 wirgiliusz 171
REKLAMA
 
Enkeleid Dobi ma wydobyć potencjał Widzewa
 
Czwartek, 30. lipca 2020, godz. 19:30

Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiono nowego trenera Widzewa, którym został 45-letni Enkeleid Dobi. Ten były mistrz, zdobywca pucharu Albanii i 6-krotny reprezentant kraju zawarł roczną umowę z łódzkim klubem. Jako szkoleniowiec zakończył 3,5-letni kontrakt z KS Polkowice, z którym awansował w imponującym stylu do II ligi, a w minionym sezonie pewnie utrzymał beniaminka.

Prezentacja trenera dała pretekst do pierwszego po wejściu na zaplecze ekstraklasy medialnego wystąpienia prezes Martyny Pajączek, która zaczęła od podziękowania dla Marcina Kaczmarka, pod wodzą którego zespół zrealizował cel w tym trudnym sezonie, oraz gratulacji dla drużyny RTS przebywającej na trwających do poniedziałku krótkich wakacjach. 
REKLAMA


Powodem rozstania z poprzednim trenerem nie była słaba dyspozycja po wznowieniu rozgrywek jednego czy dwóch zawodników, ale całej drużyny, za co główną odpowiedzialność ponosi szef sztabu szkoleniowego. Poszczególni piłkarze nie zrobili postępów. Nie zdołano też odbudować widzewskiego charakteru zespołu. Do obudowania trzonu zespołu młodszymi piłkarzami szukano innego trenera.

Wybór padł na Dobiego, którego solidna praca w Polkowicach była zauważalna. Sam szkoleniowiec podszedł do propozycji pracy w Widzewie z pasją, entuzjazmem i pozytywną energią. Jeżeli przeszczepi te cechy zespołowi, zapewne budowa zespołu na miarę ekstraklasy przyspieszy. To ma nie być rok na przesiedzenie czy przetrwanie, a czas na zbudowanie drużyny, która podejmie ambitne plany. Postęp musi być widoczny. Jeśli okaże się, że potrzeba będzie więcej czasu, to go dostanie. Ruchy kadrowe są przewidziane i muszą być równie trafne, co szybkie, bo to wymusza krótka przerwa między sezonami, oraz problemy z pandemią. 

Starsi kibice mogą pamiętać Dobiego jako piłkarza także polskich klubów. Grał w latach 2000-2003 w Zagłębiu Lubin oraz Górniku Zabrze. W 59 meczach strzelił 6 goli min. Widzewowi w Lubinie w 2001 roku. Występował nie tylko w Albanii, ale także w Chorwacji, Słowenii i we Francji.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej trenował młodzież w Zagłębiu Lubin. W Albanii zdobył uprawnienia UEFA PRO na kursie organizowanym przez włoskich specjalistów ze szkoły trenerskiej Coverciano.

Progres Górnika Polkowice pod wodzą tego szkoleniowca był bardzo widoczny. Beniaminek II ligi okazał się wymagającym rywalem dla najlepszych. Grał ofensywny futbol (zdobył 60 goli, ustępując tylko o 5 goli Widzewowi). W jego zespole grali król strzelców III ligi 2019 Mariusz Szuszkiewicz (27 goli) oraz król strzelców II ligi 2020 Michał Bednarski (24 bramki). Nawet w „Widzewiaku” daliśmy przed kilkoma tygodniami tytuł „W Polkowicach Dobi dobrą robotę robi”.
 
Kibice RTS docenią zapewne również jego podejście do życia, do futbolu, a w szczególności do propozycji Widzewa. Jego wypowiedzi budzą nadzieję i szokują prostotą. Kilka można zacytować: „Do tej pory jeździłem rowerem, ale Widzew dał mi więcej”, „Jestem bardzo szczęśliwy, że wezmę udział w budowaniu tego wielkiego wyjątkowego klubu, będę jego maleńką częścią”, „Obiecuję, że będą robił wszystko, by kibice Widzewa byli dumni z tego, co drużyna będzie prezentowała na boisku”, „Ta drużyna ma ogromny potencjał. Wierzę, że przywrócę jej charakter i będzie walczyła do końca, by strzelić choć bramkę więcej niż przeciwnik. Na boisku zostawimy nie tylko kawałek zdrowia, ale również serce i duszę”.

Pracę z zespołem Widzewa Dobi rozpocznie treningiem w poniedziałek, 3 sierpnia, a do tego czasu dokonane zostaną korekty w sztabie szkoleniowym oraz zapadną pierwsze decyzje o zmianach w kadrze drużyny.

Bogusław Kukuć