9 przemyk79 176
10 wirgiliusz 171

W samo południe sparing Widzewa z Elaną Toruń

Sobota, 16. stycznia 2021, godz. 08:09

W sobotę o godz. 12 na boisku przy ul. Małachowskiego w Łodzi Widzew rozegra pierwszy tegoroczny sparing. Rywalem będzie trzecioligowa Elana Toruń. Wobec problemów z pandemią bezpłatną transmisję przeprowadzi klubowa telewizja Widzew TV. Dzięki inicjatywie członka stowarzyszenia RTS Widzew Remigiusza Brzezińskiego sponsorem sobotniego meczu kontrolnego została firma Sport w Regionie Sp. z o.o.

W ekipie gospodarzy mają szanse na występ testowani młodzi piłkarze: napastnik Bartosz Guzdek (Rekord Bielsko-Biała), stoper Igor Drapiński (UKS SMS Łódź) oraz dwaj zawodnicy Akademii Widzewa pomocnik Mateusz Malec i obrońca Dawid Owczarek. Najbardziej oczekiwany jest występ napastnika Pawła Tomczyka, pozyskanego w tym tygodniu z Lecha Poznań.

Kibice obu drużyn są od lat zaprzyjaźnieni. Elana awansowała do drugiej ligi w 2018 roku razem z Widzewem, Resovią i Skrą. W 2019 roku była najlepszym z beniaminków, bo skończyła na czwartym miejscu, wyprzedzając piąty RTS. Wtedy notowaliśmy dwa remisy: 0:0 w Toruniu i 1:1 w Łodzi. W poprzednim sezonie w grodzie Kopernika łodzianie wygrali 1:0, po karnym Marcina Robaka, ale 1 lipca 2020 roku przy Piłsudskiego zremisowali 1:1, choć także prowadzili do bramce kapitana Widzewa. Spadek Elany był sporym zaskoczeniem. Choćby dlatego, że ta drużyna dwukrotnie ograła obecnego pierwszoligowca z Łęcznej: 5:0 u siebie i 3:1 na Lubelszczyźnie.

Teraz Elana zimuje na dziewiątym miejscu w II grupie trzeciej ligi z 27 punktami. Podobny dorobek punktowy mają rezerwy Pogoni, ale portowcy zajmują ósmą lokatę tzw. barażową. Powrót do grona drugoligowców toruńskiego klubu jest nadal realny, choć zapewne lider Radunia Stężyca (43 pkt) wykorzysta szanse bezpośredniego awansu.

Jesienią Elana wygrała 7 meczów, 4 przegrała i 6 zremisowała. Zwracają uwagę wysokie zwycięstwa wyjazdowe: 4:0 z Gryfem w Wejherowie, 4:1 z Bałtykiem w Koszalinie czy 3:0 z Flotą w Świnoujściu. Najwięcej goli strzelili: Mariusz Kryszak i Matus Marcin po 7 oraz Hubert Antkowiak – 6. W trakcie pierwszej rundy trenera Dariusza Grzegrzółkę zastąpił Maciej Kalkowski (były piłkarz m.in. Lechii Gdańsk, Arki i GKS Bełchatów). Asystentem jest były widzewiak Robert Kłos, a od zimy także Piotr Kieruzel.

Wśród sparingpartnerów Widzewa jest także Warta Poznań. Z beniaminkiem ekstraklasy łodzianie mają grać mecz kontrolny 22 stycznia. Dla poznaniaków będzie to ostatni test przed wznowieniem rozgrywek (30 stycznia podejmuje w Grodzisku Wielkopolskim Cracovię). Warta w sparingu w Szczecinie pokonała Pogoń 2:0, po golach Gracjana Jarocha w 63 i Konrada Handzlika w 98 minucie. Grano 45 minut + 30 minut + 30 minut.

Warta grała w składzie: Lis – Grzesik (62, Burman), Kieliba (62, Malek), Ivanov (62, Ławniczak), Kuzdra (40, Kiełb, 87, Szmyt) – Baku (45, Rybicki, 90 Laskowski), Żurawski (62 Czyżycki), Kupczak (62, Kopczyński), Trałka (62, Handzlik), Jakubowski (62 Janicki) – Kuzimski (62, Jaroch).